Zadními vrátky

14. březen 2016, 16:19

Fotony jsou levnější než protony, obě terapie ale mají svůj smysl

Moderní fotonové ozařování nádorů prostaty zajistí pětileté přežití 98 procentům pacientů, nežádoucí účinky jsou přitom minimální. „Navíc je jeho cena několikrát nižší než při použití protonové terapie,“ zdůrazňuje přednosta Kliniky radiační onkologie profesor Pavel Šlampa z Masarykova onkologického ústavu.

Číst více...

22. únor 2016, 11:42

Kvalita ambulancí a nemocnic je loterie

České zdravotnictví je rozdrobené do řady menších či větších poskytovatelů služeb, kteří spolu prakticky nekomunikují. „Vůbec není stanoveno, kdo má péči o pacienta koordinovat,“ upozorňuje specialista na politiku a řízení zdravotnictví Pavel Hroboň.

Číst více...

22. srpen 2015, 15:18

Zdravotnictví funguje jako džungle

České zdravotnictví je málo propustné pro pacienty, nové technologie a informace. „Je nutné také začít diskutovat o tom, co je péče nezbytná a co zbytná. Tu by si lidé měli platit sami,“ zdůrazňuje ředitel Masarykova onkologického ústavu (MOÚ) a senátor za ČSSD Jan Žaloudík.

Číst více...

7. červenec 2015, 8:43

Konkrétní lék má vybrat lékárník

Žije v Londýně, pracoval jako konzultant pro firmy i stát. Pro britské zdravotnictví vyvinul systém nákupu léků. „Naprogramoval jsem ho doma v kuchyni přes Vánoce,“ říká Ivan Berkeš. Nyní tvoří privátní značku pro síť Dr. Max.

Číst více...

8. červen 2015, 0:09

Na podvodné léčitele dosáhne trestní zákoník

Léčitelé i všichni další, kdo „léčí“ nemocné nevědeckými metodami, by měli mít trestní odpovědnost za výsledky svého působení. „Pokud například léčitel řekne pacientovi s nádorem, ať nechodí na chemoterapii, měl by nést za toto rozhodnutí plnou odpovědnost,“ zdůrazňuje profesor Jiří Beneš, šéf pracovní skupiny pro nevědeckou medicínu České lékařské společnosti J. E. Purkyně (ČLS JEP), která sdružuje špičky české medicíny.

Číst více...

17. květen 2015, 8:00

Senioři dostanou nové očkování zdarma

Již za několik měsíců se budou moci senioři starší 65 let nechat očkovat proti zákeřným pneumokokům na náklady zdravotních pojišťoven. Návrh pustili poslanci zdravotnického výboru do třetího čtení. Očekává se, že ho příští týden většina sněmovny rovněž podpoří. Novela by neměla narazit na odpor ani v Senátu. „Z odborného hlediska záměr vítám. Lidé starší 65 let jsou nebezpečnými pneumokokovými onemocněními nejvíc ohroženi,“ řekl vakcinolog profesor Roman Chlíbek.

Číst více...

Partneři
Mederi

  • Moje ambulance
  • VZP
  • AIFP
  • ČSOB Pojišťovna
  • Privamed
Nahoru