Zadními vrátky

Senioři dostanou nové očkování zdarma

Marcela Alföldi Šperkerová, Lidové noviny

Již za několik měsíců se budou moci senioři starší 65 let nechat očkovat proti zákeřným pneumokokům na náklady zdravotních pojišťoven. Návrh pustili poslanci zdravotnického výboru do třetího čtení. Očekává se, že ho příští týden většina sněmovny rovněž podpoří. Novela by neměla narazit na odpor ani v Senátu. „Z odborného hlediska záměr vítám. Lidé starší 65 let jsou nebezpečnými pneumokokovými onemocněními nejvíc ohroženi,“ řekl vakcinolog profesor Roman Chlíbek.

Novela má začít platit 15 dní po schválení, zřejmě tedy ještě letos. Česko by se tak zařadilo mezi první země, které tuto vakcínu seniorům hradí z veřejného pojištění.

Paragrafy o dobrovolném hrazeném očkování proti pneumokokům prosadila poslankyně Radka Maxová (ANO). „Seniorská populace se stále zvětšuje a výdaje za léčbu pneumokokových nákaz jdou do miliard. Vakcinace ušetří peníze ve zdravotnickém systému,“ zdůraznila.

Podle ní by se náklady měly vyšplhat na 150 milionů korun ročně, očkovat by se mělo nechat asi pět procent důchodců. Nyní dosahuje proočkovanost v této skupině obyvatel půl procenta.

S uvedenou kalkulací však nesouhlasí zdravotní pojišťovny. „Dle předloženého návrhu je v EU průměr proočkovanosti v této skupině 20 až 30 procent. Pro VZP by při proočkovanosti 30 procent byly náklady na vakcínu zhruba 385 milionů korun,“ vypočítal mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý.

Za celý trh by tak náklady přesáhly půl miliardy korun. Rovněž profesor Chlíbek odhaduje větší zájem: „V prvním roce by na injekci přišla zhruba pětina seniorů,“ uvedl.

V loňském roce postihla nejzávažnější pneumokoková onemocnění, mezi která patří například zánět mozkových blan či otrava krve, celkem 154 seniorů. Jde o polovinu ze všech případů, 30 důchodců zemřelo. Dětí, jimž je vakcína již hrazena, onemocnělo 25, chorobě podlehly tři z nich.

Ještě častější je výskyt takzvané komunitní pneumonie, což je zápal plic, který člověk chytne ve svém přirozeném prostředí. Podle celoevropských čísel chorobou onemocní jeden člověk z tisíce. Ale v populaci starší 65 let výskyt prudce roste na 14 případů z tisíce. „Takže riziko nákazy vzroste čtrnáctkrát. Dosud se všechno hradilo jen dětem. Je dobře, že se začalo myslet i na seniory,“ dodává profesor Chlíbek.

Pneumokokové očkování se již hradí dětem a starším lidem, kteří žijí v domovech důchodců či léčebnách. „VZP nyní za děti vydává 174,3 milionu a za seniory 4,5 milionu korun,“ upřesnil Tichý. Všichni ostatní pojištěnci mohou dostat na vakcínu příspěvek 500 korun. Zájem o očkování proti pneumokokům ale není velký. Dva typy vakcín Správní rada VZP letos schválila speciální program, ve kterém by senioři měli získat nárok na příspěvek na očkování proti pneumokokovým infekcím nad rámec zdravotního pojištění. „Program má zároveň sloužit jako pilotní projekt – na konci roku budou sumarizována veškerá data, například jaký je zájem, výše nákladů a objem úspor. Ta pak mají být podkladem pro další diskusi,“ doplnil mluvčí pojišťovny.

Partneři
Mederi

  • Moje ambulance
  • VZP
  • AIFP
  • ČSOB Pojišťovna
  • Privamed
Nahoru