Léková politika a zdravotnické prostředky

Na drahou léčbu s využitím biologických preparátů dosáhne víc lidí

Marcela Alföldi Šperkerová, Lidové noviny

Kopie drahých biologických preparátů, takzvaných biosimilars, začaly dobývat české zdravotnictví. Jak vyplývá z průzkumu společnosti IMS Health, který mají Lidové noviny exkluzivně k dispozici, předepisují tyto následovatele originálních přípravků již dvě pětiny lékařů, kteří pacienty léčí touto moderní terapií.

„Naprostá většina lékařů, kteří biosimilars používají, je považuje za léčiva zcela adekvátní originálním biologickým lékům,“ vysvětluje výsledky průzkumu výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem (ČAFF) Martin Mátl. Průzkum se uskutečnil letos v lednu na vzorku 272 specializovaných lékařů z oborů onkologie, revmatologie a hematologie. Jako hlavní přínos biosimilars lékaři označují jejich nižší cenu oproti originálům, a tedy možnost léčit větší počet pacientů.

Za biologickou léčbu, která se smí předepisovat jen ve specializovaných centrech, letos plánují zdravotní pojišťovny utratit dohromady kolem třinácti miliard korun. „Loni jsme podle dosavadního odhadu vydali za tyto centrové léky 7,7 miliard korun, podíl kopií originálů je zatím marginální v řádu stovek milionů korun. Nicméně se stále více prosazují,“ upřesnil mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Biologika se používají k léčbě nádorů, v hematologii či některých chronických chorob, jako je lupenka, revmatoidní artritida, roztroušená skleróza či střevní záněty. Tato terapie je přitom velmi nákladná, léčba rakoviny prsu vyjde na milion korun pro jednu pacientku za rok, u lupenky je to necelých 300 000 korun a například měsíc terapie karcinomu ledviny stojí 100 000 korun.

Celkové náklady na lék Trastuzumab, jenž se podává při karcinomu prsu či žaludku, přesáhly loni podle dat IMS Health 600 milionů korun. A třeba u preparátu, který užívají pacienti s revmatoidní artritidou, zánětlivými onemocněními trávicího traktu či s lupenkou, se vyšplhaly přes 860 milionů.

Rozšíření biosimilars, respektive jejich levnějších kopií, přitom dokáže s cenami razantně zahýbat. Ze zákona musí stát o patnáct procent méně než referenční produkt. „V reálné praxi ale klesají jejich ceny o desítky procent. Léčba se tak výrazně zlevní a může být podána více pacientům,“ vysvětluje Marek Borovský ze společnosti Sandoz. Ve druhém sledu, s odstupem několika měsíců, pak zlevní i originální přípravek.

Stejné očekávání má i největší zdravotní pojišťovna. „Po nástupu biosimilars vidíme dramatické rozdíly v cenách, především u revmatoidní artritidy,“ řekl náměstek VZP Petr Honěk.

Partneři
Mederi

  • Moje ambulance
  • VZP
  • AIFP
  • ČSOB Pojišťovna
  • Privamed
Nahoru