Léková politika a zdravotnické prostředky

30. březen 2017, 16:29
Komentář

Zákon o léčivech nahrává spekulantům

Prezident podepsal v polovině února novelu zákona o léčivech, kterou mu doručila Poslanecká sněmovna poté, co přehlasovala Senát a setrvala na svém znění zákona doplněném kontroverzními přílepky. Přestože by se mohlo zdát, že zákon o léčivech je zcela nepolitickou právní úpravou, není tomu tak. Novela je příkladem, jak se věcný předpis stává předmětem politických zájmů.

Číst více...

21. březen 2016, 11:41
Analýza

Účinné léky by mohli mít i revmatici

Nejúčinnější léčbu revmatoidní artritidy dnes v Česku dostávají jen ti nejtěžší pacienti. Je totiž drahá. V poslední době ale její cena klesá díky vstupu konkurenčních preparátů. VZP se staví vstřícně k rozšíření léčby i na střední stadia nemoci.

Číst více...

7. březen 2016, 16:04
Analýza

Na drahou léčbu s využitím biologických preparátů dosáhne víc lidí

Kopie drahých biologických preparátů, takzvaných biosimilars, začaly dobývat české zdravotnictví. Jak vyplývá z průzkumu společnosti IMS Health, který mají Lidové noviny exkluzivně k dispozici, předepisují tyto následovatele originálních přípravků již dvě pětiny lékařů, kteří pacienty léčí touto moderní terapií.

Číst více...

30. leden 2016, 11:45
Analýza

Léky mizí v cizině. Stát chystá stopku

Přísná regulace cen a úhrad zařadila Česko mezi tři země s nejnižší cenovou hladinou léčiv v Evropě. V mnoha případech však jsou tyto částky tak nízké, že přímo svádějí k přeprodeji léků z českého trhu do dražších zemí. Ministerstvo chce nyní tuto praxi ztížit.

Číst více...

17. září 2015, 10:07
Analýza

Reexport léků sílí o desetinu ročně

Česku se stále nedaří účinně zabránit paralelnímu vývozu léků. Kouzlo reexportu léčiv tkví v tom, že distributoři nakoupí v levnější zemi lék a prodají jej se ziskem v dražší zemi.

Číst více...

10. září 2015, 5:11
Analýza

Zdravotnické pomůcky nově? V příštím desetiletí

Nové podmínky, za nichž budou hrazeny zdravotní pomůcky pojišťovnami, v tomto desetiletí platit nezačnou. Podle aktuálního návrhu ministerstva zdravotnictví se má totiž použít stejně komplikovaný a zdlouhavý proces, jakým se stanovují úhrady léků.

Číst více...

Partneři
Mederi

  • Moje ambulance
  • VZP
  • AIFP
  • ČSOB Pojišťovna
  • Privamed
Nahoru