Stát ztrácí kontrolu nad léky
Na lékovém ústavu vládne chaos. Stěžejní informační systémy Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) jsou mimo provoz, poté co jejich vypnutí nařídil Městský soud v Praze.
Žalobu a žádost o předběžné opatření podal dodavatel těchto aplikací společnost Tronevia. Ta se již od srpna pře s lékovým úřadem kvůli další spolupráci. Firma proto už koncem října přestala aplikacím poskytovat podporu.
„Proti opatření soudu se odvoláme,“ řekl ředitel SÚKL Zdeněk Blahuta. Kdy a jak se klíčové systémy rozběhnou, však není v tuto chvíli vůbec jasné. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) již vyzval Blahutu, aby situaci okamžitě napravil.
Němeček však vzniklé potíže bagatelizuje s tím, že pouze nefunguje elektronický recept a s ním propojený výdej léčebného konopí. „Vydali jsme mimořádné opatření, aby bylo vážně nemocným pacientům vydáváno léčebné konopí na papírový recept s modrým pruhem namísto elektronického,“ informoval ministr. Jenže to je pouze zlomek celkových škod.
Jak SÚKL ohlásil lékárníkům, od středy není schopen monitorovat výdej žádných léků v lékárnách, jejich dovoz ani distribuci po republice. Úřad je tedy zcela oslepen a neví, kolik léků a jak se v Česku pohybuje.
Tyto informace nyní lékárny evidují jen v papírové podobě. Lékový ústav také nemůže odesílat hlášení lékárníkům a nemocnicím, kterou šarži léků je kvůli špatné kvalitě třeba okamžitě stáhnout z trhu, aby neublížily pacientům.
„Dostali jsme se do doby kamenné. Připomíná mi to Opencard nebo problémy s registrem vozidel,“ zdůraznil šéf Grémia majitelů lékáren Marek Hampel.
Na společnosti Tronevia je lékový úřad závislý, nevlastní totiž autorská práva k uvedeným aplikacím. Nyní SÚKL doufá, že se mu podaří se s firmou dohodnout.
„Předložili jsme dohodu, na jejímž základě lze okamžitě obnovit běh všech systémů,“ uvedla včera Tronevia ve svém prohlášení. Další kolo jednání se má konat dnes.