Elektronizace zdravotnictví

Stát ztrácí kontrolu nad léky

Marcela Alföldi Šperkerová, Lidové noviny

Na lékovém ústavu vládne chaos. Stěžejní informační systémy Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) jsou mimo provoz, poté co jejich vypnutí nařídil Městský soud v Praze.

Žalobu a žádost o předběžné opatření podal dodavatel těchto aplikací společnost Tronevia. Ta se již od srpna pře s lékovým úřadem kvůli další spolupráci. Firma proto už koncem října přestala aplikacím poskytovat podporu.

„Proti opatření soudu se odvoláme,“ řekl ředitel SÚKL Zdeněk Blahuta. Kdy a jak se klíčové systémy rozběhnou, však není v tuto chvíli vůbec jasné. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) již vyzval Blahutu, aby situaci okamžitě napravil.

Němeček však vzniklé potíže bagatelizuje s tím, že pouze nefunguje elektronický recept a s ním propojený výdej léčebného konopí. „Vydali jsme mimořádné opatření, aby bylo vážně nemocným pacientům vydáváno léčebné konopí na papírový recept s modrým pruhem namísto elektronického,“ informoval ministr. Jenže to je pouze zlomek celkových škod.

Jak SÚKL ohlásil lékárníkům, od středy není schopen monitorovat výdej žádných léků v lékárnách, jejich dovoz ani distribuci po republice. Úřad je tedy zcela oslepen a neví, kolik léků a jak se v Česku pohybuje.

Tyto informace nyní lékárny evidují jen v papírové podobě. Lékový ústav také nemůže odesílat hlášení lékárníkům a nemocnicím, kterou šarži léků je kvůli špatné kvalitě třeba okamžitě stáhnout z trhu, aby neublížily pacientům.

„Dostali jsme se do doby kamenné. Připomíná mi to Opencard nebo problémy s registrem vozidel,“ zdůraznil šéf Grémia majitelů lékáren Marek Hampel.

Na společnosti Tronevia je lékový úřad závislý, nevlastní totiž autorská práva k uvedeným aplikacím. Nyní SÚKL doufá, že se mu podaří se s firmou dohodnout.

„Předložili jsme dohodu, na jejímž základě lze okamžitě obnovit běh všech systémů,“ uvedla včera Tronevia ve svém prohlášení. Další kolo jednání se má konat dnes.

Partneři
Mederi

  • Moje ambulance
  • VZP
  • AIFP
  • ČSOB Pojišťovna
  • Privamed
Nahoru