Příští rok malé minus a pak 20 miliard schodku
Blížící se volby pomohou vyluxování účtů zdravotních pojišťoven navzdory šlapající ekonomice a růstu příjmů v systému. V následujících letech na to doplatíme.
Mederi » Přemýšlejme o efektivnějším zdravotnictví
Blížící se volby pomohou vyluxování účtů zdravotních pojišťoven navzdory šlapající ekonomice a růstu příjmů v systému. V následujících letech na to doplatíme.
Na stejnou službu, doktory v chytrém telefonu nebo tabletu, se můžeme podívat z několika velmi odlišných úhlů pohledu.
I přes četné námitky ochránců soukromí se chystá vznik obřího registru, který bude sbírat na rodná čísla pacientů informace o tom, jaké medicínské výkony podstoupili. Schválení zákona, jenž Národní registr hrazených zdravotních služeb zavádí, nedávno posvětil poslanecký výbor pro zdravotnictví. Nevyhověl tak poslanci Ludvíku Hovorkovi (KDU-ČSL), který požadoval, aby byla novela zamítnuta.
Na lékovém ústavu vládne chaos. Stěžejní informační systémy Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) jsou mimo provoz, poté co jejich vypnutí nařídil Městský soud v Praze.
Je to takový yetti. Každý o něm rád mluví, ale nikdo ho nezná. Elektronizací zdravotnictví se politici i odborná veřejnost zaklínají již mnoho let, aniž by ji posunuli do funkčního stavu. Za pomyslný start bychom mohli označit vznik elektronických zdravotních knížek od společnosti IZIP. Jenže ten se také může zároveň považovat za hrobaře projektu eHealth.
Elektronizaci zdravotnictví se nevyhneme. A i když s ní zatím máme kvůli projektu IZIP spíše nevalné zkušenosti, podstatou je vnímat ji jako příležitost, nikoli jako vynucenou povinnost.
Jak posílit funkčnost Národního zdravotnického informačního systému v ČR? ptá se Ladislav Dušek.