Konference

Náklady na chronické pacienty stále rostou

redakce

Seminář s názvem Jak zlepšit péči o chronicky nemocné? proběhl ve středu 18. února 2015 v budově Národohospodářského ústavu Akademie věd ČR. Na akci pořádané Sdružením Občan Pavla Vepřeka vystoupili MUDr. Pavel Frňka, Ing. Jaromír Gajdáček, Ph.D., MBA, a MUDr. JUDr. Petr Honěk.

Pavel Frňka  (ředitel odboru strategie a rozvoje ČPZP) se ve svém příspěvku „Jak zlepšit péči o chronicky nemocné? Causa diabetes mellitus“ zamýšlel nad tím, jak mohou zdravotní pojišťovny pracovat s informacemi o diabeticách. Pojišťovny mají nebo mohou mít údaje o podmínkách (smluvní informace – personální, věcné a technické vybavení…), procesu (účetní informace – vykázané zdravotní služby) a výstupu (morbidita, komorbidita, komplikace a mortalita). Ke zlepšení situace mimo jiné pomůže dlouhodobé sledování kritických hodnot, nálezů a jejich vyhodnocování. Je přitom potřeba posílit chuť pacientů spolupracovat na pravidelném sledování a léčbě, díky čemuž se bude lépe kontrolovat hyperglykémie, hyperlipidémie či hypertenze.

Jaromír Gajdáček (generální ředitel ZP MV ČR) pohovořil o unikátním projektu léčebných plánů, který funguje ve Zdravotní pojišťovně Ministerstva vnitra. Tři typy léčebných plánů se zaměřují na nejčastější chronicity: vysoký krevní tlak, cukrovku a vysoký cholesterol. V roce 2013 se zapojilo 1461 pacientů, loni už 2850 pacientů. Elektronickou Kartu života mělo podle Gajdáčka začátkem února 2014 okolo 380 tisíc lidí, z čehož tvořili přes 15 procent chroničtí pacienti. Gajdáček dále pohovořil o kauzální závislosti mezi obezitou a chronickými nemocemi.

Petr Honěk (náměstek ředitele pro zdravotní péči, VZP ČR) poté promluvil o diabetologii z pohledu plátce. Náklady na diabetologii ve Všeobecné zdravotní pojišťovně přitom od roku 2000 vzrostly více než dvojnásobně na 3,5 miliardy korun.

Po akci byla přítomným prezentována publikace Mederi: Zpráva o českém zdravotnictví.

Prezentace všech řečníků v Powerpointu si můžete prohlédnout zde

 

Partneři
Mederi

  • Moje ambulance
  • VZP
  • AIFP
  • ČSOB Pojišťovna
  • Privamed
Nahoru